W życiu nie zawsze jest łatwo. Także ja, jako mediator, miewam trudności, z którymi nie zawsze potrafię sobie poradzić. Mimo to znajduję wyjście z trudnej sytuacji, bo mam osoby, które mnie wspierają. Zawsze mogę na nich liczyć. Uważam, że każdy powinien mieć choć jedną taką osobę. Dla jednych będzie to rodzic, dla innych przyjaciółka, a dla jeszcze innych babcia. Jednak nie każdy ma kogoś takiego. Wtedy wsparcia udzieli wam mediator.

Z czystym sumieniem mogę wam zapewnić, że mediator postara się wam pomóc. Czasem zdarzają się większe trudności, jednak wspólną pracą zawsze dojdziemy do sukcesu, prawda? Trzeba tylko starań. I uwierzcie, mediatorom czasem też się nie chce, ale zawsze znajdą czas na działanie. Bo przecież mediatorem nie może zostać każdy. Są to osoby rozumiejące wasze problemy, starające się dojść do porozumienia dwóch stron i dążące do sukcesu. Takie, na których pomoc zawsze możecie liczyć. I co by się nie działo, mediator NIGDY nie zdradzi nikomu waszych tajemnic. Zawsze możecie liczyć na jego wsparcie i zrozumienie.

A dlaczego ja zostałam mediatorem? Odpowiedź jest prosta. Dawanie czegoś od siebie innym sprawia mi ogromną przyjemność. Nawet nie wiecie jak moje serce się raduję, jak duma mnie rozpiera, kiedy widzę, że wcześniej pokłócone osoby, po przeprowadzonej mediacji, ze sobą rozmawiają i spędzają razem czas. To po prostu miód na moje serce.

Nie tylko będąc mediatorem możecie pomóc. Być może widzicie w szkole młodsze osoby, które się kłócą, biją lub przezywają. Podejdźcie i zapytajcie się, czy wszystko w porządku. Dla was to tylko mała rzecz, ale dla innych bardzo potrzebna. Może uratujecie kogoś przed kolejnym kopniakiem :)

Tak naprawdę każda pomoc jest mile widziana. Ja na przykład poza mediacjami uczestniczę też w Szkolnym Kole Caritas oraz byłam wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czego byście nie zrobili dla dobra drugiego człowieka, będzie to świetny gest. A szczęście, jakie czujecie po tym czujecie jest nie do opisania.

Podsumowując wszystko co napisałam. Jeśli macie jakieś trudności zgłoście się do osoby, która was wesprze. Pamiętajcie, żeby okazywać innym dobro, bo ono wraca.

 

Aleksandra Wojtacha – ucz. kl. VIIb

obraz 2022 06 15 184248584

Od stycznia 2022 roku jestem mediatorem w Szkole Podstawowej imienia Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Zanim do tego doszło, przeszedłem specjalne szkolenie prowadzone przez panią Alinę Bącik – naszego opiekuna, aby jak najlepiej przygotować się do tej roli.

Uczestniczyłem już w kilku mediacjach. Muszę przyznać, że na początku było ciężko nawiązać rozmowę z uczniami. Oczywiście na szkoleniu dowiedzieliśmy się, jak to robić, ale czasami stres (stresujemy się wszyscy i mediatorzy i uczniowie) powoduje, że trudno jest zacząć. Zdarza się też tak, że druga strona nie chcę w ogóle nawiązać kontaktu. Młodsi uczniowie nie potrafią poradzić sobie z emocjami, czasami są nadwrażliwi, a czasami wybuchowi. Oczywiście są też takie osoby, które same opowiadają o swoich większych i mniejszych problemach.

Najważniejszy jest jednak efekt, gdy uda się rozwiązać problem. Wówczas wszyscy się uśmiechamy. Ja czuję się wtedy potrzebny i radosny. Mam satysfakcję, gdy patrzę na pogodzone osoby, bo wiem, że w jakiś sposób przyczyniłem się do rozwiązania konfliktu.

Zajęcie mediatora jest czasochłonne, czasami trudne, ale nie sprawia mi to dużego problemu, bo lubię pomagać innym. Pamiętajcie, że nie ma problemów nie do rozwiązania.

Konrad Piekarski – klasa VIIb

obraz 2022 06 15 184610509

 

Dlaczego jestem mediatorką?

Od zawsze przyjemność sprawiało mi pomaganie innym ludziom, staram się pomagać tak jak mogę, a wśród znajomych zawsze byłam tą osoba, do której można zwrócić się z problemem. Rola mediatorki nie tylko pozwala mi na integracje z uczniami i wspieranie innych ludzi, ale również na zobaczenie wiele punktów widzenia, zrozumienie innych  i rozwijanie siebie. Cieszę się, że dostałam szansę sprawdzenia się w takiej roli, pokazało mi to w czym tak naprawde się odnajduję i w jakim kierunku chcę iść.

Jakie mam trudności?

Pomimo, że bycie mediatorką daje mi dużo radości, czasami może być to wyczerpujące. Jesteśmy ludźmi- jak wszsycy, pomimo naszych wielkich chęci nie możemy pomóc we wszystkich sprawach, co może być czasami przygnębiające. Warto jednak wspomnieć, że raz w tygodniu od stycznia 2022 roku wszyscy mediatorzy spotykają się razem z panią Aliną Bącik-naszym  wzorem, pedagogiem oraz założycielem mediacji rówieśniczych. Na tych spotkaniach omawiamy nasze ewentualne trudności i razem stawiamy im czoło.

Na czym polega moja rola?

Moja rola polega przede wszystkim na rozmowie i zrozumieniu innych uczniów. Naszym zadaniem nie jest przygotowanie gotowego rozwiązania dla osoby z problemem, lecz wysłuchanie jej i wspólne myślenie nad rozwiązaniem danego kłopotu. Trzeba też pamiętać o tym, że mediator nie ocenia, oraz jest bezstronny. Nie jesteśmy tu od krytykowania, lub przyjmowania stron, lecz od pomocy.

 Karolina Opacka kl. 8a

W Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie powstał Klub Mediacji Rówieśniczych, którego opiekunem jest pani Alina Bącik – nasza szkolna pedagog. Uczniowie, którzy są dyskretni i bezstronni zostali przeszkoleni na mediatorów rówieśniczych. Klub Mediacji Rówieśniczych ruszył od stycznia 2022r. Stacjonarnie spotkania z uczniami odbywają się w kąciku terapeutycznym - sali nr 11.  W planach mamy także wirtualny kącik. Mediatorzy pełnią dyżury na korytarzach. Regularnie spotykają się z opiekunem mediacji w celu omówienia swoich przypadków. Mediatorzy nie podają rozwiązania, tylko nakierunkowują na nie. Każdy poziom klas ma przyznanych poszczególnych mediatorów:

Zerówki - Zuzanna Krakowiecka kl. VIIb

Klasa I – Amelka Żukowska kl. VIIId, Weronika Popławska kl. VIIb

Klasa II- Aleksandra Wojtacha kl. VIIb

Klasa III- Zuzanna Krakowiecka kl. VIIb

Klasa IV- Weronika Popławska kl. VIIb, Konrad Piekarski VIIb

Klasa V – Szymon Zalewski VIIIe, Emilia Bagińska kl. VIIId

Klasa VI- Konrad Piekarski kl. VIIb

Klasa VII- Karolina Opacka kl. VIIIa, Aleksandra Wojtacha kl. VIIb

Klasa VIII- Amelia Żukowska kl. VIIId, Emilia Bagińska – kl. VIIId

Co to są mediacje rówieśnicze?

Mediacja rówieśnica to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania konfliktu między uczniami, w obecności dwóch bezstronnych i neutralnych mediatorów - uczniów, przygotowanych do prowadzenia mediacji rówieśniczej. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami między uczniami.

Kto to jest mediator rówieśniczy?

Mediator rówieśniczy to uczeń przeszkolony w zakresie mediacji, cieszący się zaufaniem i autorytetem wśród uczniów.

Czego mogą dotyczyć mediacje rówieśnicze?

  • Zniszczenia cudzej rzeczy,
  • Negocjacji warunków np. wycieczki szkolnej,
  • Kłótni,
  • Nieporozumień wynikających z niejasności wyborów do samorządu klasowego,
  • Ustalenia wysokości dot. Składek pieniężnych,
  • Przepychanek,
  • Spory o dekoracje, miejsce organizacji dyskoteki itp.,
  • Zazdrość np. o oceny,
  • Niechęć wobec jednego z uczniów.

Jak będą wyglądały mediacje rówieśnicze?

Mediacje rówieśnicze będą przeprowadzane przez bezstronnych mediatorów rówieśniczych, którzy nie będą Was oceniać. Mediatorzy chcą pomóc zrozumieć istotę problemu. Dla mediatora jest ważne, aby nakierunkować Was na rozwiązanie problemu, dzięki któremu dojdzie do porozumienia między Wami. Spotkania z mediatorami są poufne, to co się zadzieje zostaje tutaj. Celem spotkania jest rozmowa o problemie i szukanie jego rozwiązania. Mediatorzy chcą poznać punkt widzenia każdej ze stron! Aby rozpocząć mediację, niezbędne jest upewnienie się, czy uczniowie przyszli na nią dobrowolnie. Uczestnicy mediacji w każdym momencie mogą się wycofać. Spotkania z mediatorem rówieśniczym mogą odbywać się także indywidualnie. Podczas mediacji rówieśniczej każdy będzie miał czas na swoją wypowiedź i zostanie wysłuchany. Uczestnicy mediacji są szczerzy wobec pozostałych stron oraz mediatora. Na spotkaniu mediacyjnym nie podnosimy głosu, nie ranimy się, nie obwiniamy się i nie używamy obraźliwych słów. W trakcie mediacji mówimy o sobie.

Jak będą wyglądały indywidualne spotkania mediacyjne?

Indywidualne spotkania mediacyjne odbywają się kiedy:

  • Mediator dostanie informację o czynie zabronionym,
  • Między uczestnikami będzie napięta atmosfera,
  • Mediator chce poznać rzeczywiste interesy stron,
  • Między uczestnikami jest nierównowaga,
  • W grupie nie zachodzą postępy,
  • Pojawiają się nowe informacje.

Spotkanie mediatora z jedną stroną jest poufne względem drugiej strony i odwrotnie.

Zapraszamy -  zgłaszajcie się do nas!

Aleksandra Wojtacha VIIB